home

about

en de lv
Iveta Apkalna

IVETA APKALNA

Iveta Apkalna tiek uzskatīta par vienu no pasaules vadošajām solistēm - instrumentālistēm. Viņas spēlē spēlē savienojas perfekta virtuozitāte un nevainojama stila izpratne.

Iveta sniedz koncertus Eiropas, Āzijas un ASV slavenākajos koncertnamos (Vīnē, Parīzē, Londonā, Berlīnē, Luksemburgā, Amsterdamā, Losandželosā, Šanhajā, Pekinā, Seulā u. c.), nozīmīgos starptautiskos festivālos, uzstājas ar vadošajiem simfoniskajiem orķestriem (Berlīnes Filharmoniķiem, Bavārijas Radio Simfonisko Orķestri, Amsterdamas Karalisko Concertgebouw Orķestri, Losandželosas Filharmonisko Orķestri, Romas Nacionalās akadēmijas Santa Cecilia Orķestri, kamerorķestri Kremerata Baltica u. c.) un ievērojamākajiem diriģentiem, starp kuriem tādi vārdi kā Klaudio Abado, Mariss Jansons, Sers Antonio Papano, Dimitrijs Kitajenko, Gustavo Dudamels, Kents Nagano, Mareks Janovskis, Simona Janga.

Iveta ir Hamburgas Elbas Filharmonijas Goda ērģelniece, piedalījusies šīs koncertzāles atklāšanas koncertos 2017. gada janvārī un līdzās regulāriem koncertiem šajā zālē ir arī tās ērģeļu programmu sastādītāja.

Māksliniece saņēmusi plašu starptautisku atzinību, iegūstot balvas un uzvaras vairākos starptautiskajos konkursos.

(2002. gadā pēc uzvaras konkursa “Royal Bank Calgary International Competition” Eiropas atlases kārtā, šī paša konkursa finālā Kalgari (Kanāda) Iveta Apkalna saņem prestižo J.S. Baha balvu. 2003. gadā iegūst pirmo vietu un vairākas speciālbalvas Starptautiskajā Mikaela Tariverdijeva konkursā Kaļiņingradā (Krievija). )

2003. gadā viņai piešķirta “Latvijas Lielā Mūzikas Balva”. Šo apbalvojumu Iveta atkārtoti saņēmusi 2018. gadā divās kategorijās - “Gada mūziķis” un “Gada koncerts”, kā arī 2019. gadā kategorijā “Gada koncerts”.

2005. gadā māksliniecei pasniegta Vācijas Fonoakadēmijas balva “ECHO Klassik” kategorijā “Labākā atskaņotājmāksliniece” (Iveta ir pirmā godalgotā ērģelniece šīs balvas pastāvēšanas vēsturē), savukārt 2008. gadā Iveta saņem savu otro ECHO balvu kategorijā “Klasika bez robežām”.

2015. gadā viņai piešķirta Latvijas Kultūras ministrijas “Izcilības Balva Kultūrā”, kā arī Latgaliešu kultūras gada balva “Boņuks” kategorijā “Gada cilvēks kultūrā”.

Latvijas simtgades gadā - 2018. gada novembrī - Iveta Apkalna tiek iecelta par Triju Zvaigžņu ordeņa komandieri.

Iveta ir iniciatore un mākslinieciskā vadītāja Starptautiskajam ērģeļmūzikas festivālam “ORGANismi”, kas kopš 2015. gada notiek Latgales Vēstniecībā “Gors” viņas dzimtajā pilsētā Rēzeknē.

Ivetas Apkalnas koncertus translē un ieskaņo radio stacijas Eiropā, Amerikā un Āzijā. Viņas diskogrāfija šobrīd ietver 16 albumus CD un DVD formātā.

Iveta Apkalna ir aizrautīga mūsdienu mūzikas interprete un regulāri tiek aicināta pirmatskaņot mūsdienu komponistu jaundarbus visā pasaulē.

Pēdējo gadu laikā Iveta regulāri tiek aicināta būt par māksliniecisko konsultanti jaunu ērģeļu tapšanas procesā, kā arī ar savu spēli svinīgi atklāt un ieskandināt šos jaunbūvētos instrumentus.